Farba czy tapeta? Oto jest pytanie!

Farba czy tapeta? Oto jest pytanie!

Okres wiosenno-letni inspiruje nie tylko do poszukiwania wrażeń związanych z wyjazdami wakacyjnymi i wypoczynkiem. To także czas wytężonej pracy, a zatem przeprowadzenia gruntownych porządków w domu lub mieszkaniu oraz czas remontów. Aranżacja wnętrz wydaje się zabiegiem kreatywnym i przyjemnym aż do momentu, kiedy nie zostaniemy postawieni przed dylematem: jakie materiały wykończeniowe wybrać? Jaka kolorystyka będzie najodpowiedniejsza? Wreszcie – co jest modne i bardziej funkcjonalne, farby czy tapety?

Moda na tapety zatacza krąg

Jak się okazuje „wynalazek”, jakim jest tapeta ma swoje korzenie już w prehistorii, m.in. w paleolicie. Otóż – choć trudno dzisiaj sobie to wyobrazić – inspiracją dla powstania i zastosowania współczesnych tapet są malowidła naskalne, odkryte przez naukowców w jaskiniach. Jaskiniach, które były najzwyczajniej miejscem zamieszkania naszych przodków. Malowidła miały służyć zatem dekoracji wnętrz. Nanoszone na powierzchnie skalne wzory w niczym nie przypominały współczesnego, jednolitego pokrycia ścian farbami. Za to – poszukując dalej estetycznej analogii – przypominały raczej stosowane dzisiaj wzorzyste tapety. 

Zmierzając jednak ku współczesności, pierwszymi – które pojawiły się w Europie – były tapety papierowe. Przywołując przykład „jaskiniowych” malowideł, nanoszono je na papier – co nie stanowiło jednak optymalnego rozwiązania z uwagi na trwałość. Co więcej, w pierwszych czasach świetności tapet papierowych nie używano do ich montażu kleju. Posługiwano się zazwyczaj gwoździami. 

Niekwestionowanym przełomem w przemyśle produkcji tapet był okres renesansu, szczególnie pod koniec XVI wieku. Wtedy właśnie tradycyjne tapety papierowe ukazały się w nowej odsłonie, zaczęto bowiem stosować papier w rolkach. 

Moda na tapety w Polsce

„Złote czasy” popularności tapet w Polsce przypadły na XX wiek. Wtedy właśnie, niemal masowo, montowano tapety w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych.  Jednak po okresie żywego zainteresowania takim właśnie sposobem dekorowania wnętrz, już w latach 90 nastały czasy kryzysu dla przemysłu tapeciarskiego. Uznano, że zastosowanie tapet jest przejawem braku gustu i dobrego smaku estetycznego. Rzecz jasna – w dalszym ciągu prowadzono sprzedaż tapet, jednak nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem. 

Tapety powracają do łask!

Od niedawna różnego rodzaju tapety stają się podstawą wykończeniową w projektach aranżacji wnętrz. Nowoczesna tapeta różni się od pierwowzoru nie tylko rodzajem, jakością materiałów, ale przede wszystkim stylem i wzornictwem. Jest o wiele trwalsza, łatwiejsza w utrzymaniu (jest zmywalna), dzięki czemu można ją zamontować nie tylko w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym, ale także w kuchni i łazience. Przewaga zastosowania tapet nad farbami polega niewątpliwie na oryginalnym i atrakcyjnym efekcie dekoracyjnym każdej ściany – niezależnie od pomieszczenia. Wilgoć czy też narażenie na zabrudzenia nie stanowią już żadnych przeciwskazań. Warto podkreślić, że tapety najwyższej klasy, tj. winylowe 

i flizelinowe, mogą przetrwać na ścianach w idealnym stanie nawet przez kilkanaście lat. Na taki komfort nie można sobie pozwolić przy zastosowaniu nawet najwyższej klasy farb lateksowych. Aplikacja tapet w procesie wykończenia wnętrz posiada zatem także wymiar ekonomiczny. Służy również zaoszczędzeniu czasu, ponieważ przy zastosowaniu tapet winylowych i flizelinowych nie jest konieczne odświeżanie mieszkania, domu czy biura co 4-5 lat. 

Co więcej, wysoki stopień skomplikowania nakładania tapet na ściany przy użyciu kleju staje się już przeszłością. W ofercie znajduje się rozwiązanie mające na celu ułatwienie aplikacji. Jest nim zastosowanie tapet samoprzylepnych. 

Nowoczesne i modne tapety nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat mieszkania, domu czy biura, ale też dają komfort aplikacji oraz łatwość utrzymania ścian w czystości przez długie lata. 

Wszystkie komentarze

Leave a Reply