Tapeta ścienna a fototapeta – na czym polega różnica?

Tapeta ścienna a fototapeta – na czym polega różnica?

W potocznym rozumieniu, pomiędzy pojęciem tapety a fototapety nie dostrzega się znaczącej różnicy. Pojęcia te bywają utożsamiane, uznawane czasem nawet za synonimy. Tapety i fototapety postrzegane są jako materiały wykończeniowe o tym samym zastosowaniu, wykonane w oparciu o tę samą technologię. W rzeczywistości jednak nic bardziej mylnego. Bo chociaż zarówno tapetę, jak i fototapetę montujemy w podobny technicznie sposób, pełnią one w aranżowanych wnętrzach odmienne funkcje estetyczne, a także wykonywane są na różnych podkładach. 

Fototapeta jako obraz

O ile zastosowanie zwykłej tapety naściennej nie generuje przeciwskazań co do liczby oklejonych nią ścian w obrębie jednego pomieszczenia, o tyle zastosowanie fototapety wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim dlatego, że pełni ona funkcję w najwyższym stopniu dekoracyjną, tj. funkcję obrazu. Trudno byłoby sobie wyobrazić finalny efekt estetyczny pomieszczenia udekorowanego zewsząd obrazami. A jeśli nawet, wrażenie takie mogłoby generować poczucie przytłoczenia i ograniczenia przestrzennego. Metaforycznie rzecz ujmując – sytuacji bez wyjścia. Dlatego właśnie fototapeta montowana bywa zazwyczaj na jednej ze ścian w obrębie tego samego pomieszczenia – w odróżnieniu do tapet tradycyjnych. 

Fototapeta nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także technologicznym różni się od tradycyjnej tapety ściennej. Wykonana jest bowiem na specjalnym podkładzie, na który nanoszone są fotografie. 

W przypadku fototapet istnieje także możliwość zamówienia ich na konkretny wymiar, czego nie możemy uczynić w przypadku tapet tradycyjnych, oferowanych w sprzedaży wyłącznie w rolkach. 

Optyczne powiększenie pomieszczenia – fototapety 3D

Dzięki zastosowaniu fototapet możemy uzyskać szczególnie korzystne efekty przestrzenne w niewielkich pomieszczeniach. W tym celu zalecane jest wykorzystanie fototapet 3D. W efekcie montażu fototapety 3D możemy osiągnąć efekt głębi w każdym wnętrzu. Jest to doskonałe rozwiązanie do zastosowania w niewielkich salonach, a także sypialniach. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę montaż fototapet przedstawiających przestrzenie otwarte, na przykład krajobrazy. 

Niewątpliwą zaletą zastosowania fototapet jest nieograniczony wybór grafik, których możemy być także autorami. Dlatego też, ponad dekoracyjny wymiar ich aplikacji, panuje tutaj nieograniczona dowolność w zakresie inwencji twórczej klienta, który równocześnie jest kreatorem dekoracji we własnym mieszkaniu lub domu. 

Wszystkie komentarze

Leave a Reply